Belka
Piątek, 9 Maja 2025   imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 
Wiadomości
 
 

Nowe pracownie w CKZ

Data dodania: 2014-10-22
Dwie nowe pracownie - obrabiarek skrawających konwencjonalnych oraz materiałoznawstwa i pomiarów warsztatowych zostały otwarte w Centrum Kształcenia Zawodowego.  W ramach projektu Modernizacja i Wyposażenie Pracowni Kształcenia Praktycznego w CKZ,  współfinansowanego z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, otwarto już pracownie spawania oraz automatyki i sterowania.   - W Gorzowie dominuje przemysł, mamy osiemnaście tysięcy podmiotów gospodarczych, w tym pięćset z udziałem kapitału zagranicznego - wyliczał Bogusław Bukowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestora gorzowskiego magistratu. - Pracownie w Centrum Kształcenia Zawodowego są jednym z działań w ramach projektu Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego.Koncepcja budowy i wyposażenia nowoczesnych pracowni szkolenia zawodowego w CKZ wynika z podjętych w 2008 r. przez samorząd gorzowski działań, które miały przeciwdziałać kryzysowi gospodarczemu. W tym celu powstał program Przedsiębiorczy Gorzów. Rozwiązania dla rynku pracy i szkolnictwa, pozwalający na rozpoznanie branż, które w opinii ekspertów mogłyby kreować gospodarczy obraz Gorzowa i regionu w perspektywie roku 2020 i 2030. Określono także kompetencje zawodowe osób, które w tym czasie będą wchodziły na rynek pracy. Parametry te wyznaczyły kierunki działań w dostosowywaniu systemu kształcenia zawodowego do wyzwań dwóch najbliższych dekad. Pierwszym w nich było powołanie Klastra Edukacji Lubuskie - Brandenburgia, zakładającego wymianę informacji i zasobów między sektorem przedsiębiorczości i edukacyjnym. Dostosowanie praktycznej nauki zawodu do potrzeb rynku pracy wymagało pilnej modernizacji bazy szkoleniowej dla zawodów technicznych w mieście. - Istotą naszego rozwoju jest to, abyśmy zapewnili gospodarce przyszłych pracowników. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy rozwijali szkolnictwo zawodowe - mówił prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak podczas uroczystego otwarcia zmodernizowanych pracowni. - Dzięki takim pracowniom budujemy przyszłość Gorzowa. Dobrze wykształceni pracownicy to inwestycja w to miasto - powiedział Roman Mizerny, prezes HOLDING ZREMB oraz Lubuskiego Klastra Metalowego. Projekt CKZ jest, obok Centrum Badawczo-Wdrożeniowego w Stanowicach oraz laboratorium środowiskowego dla kierunków inżynierskich gorzowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, jednym z filarów porozumienia o utworzeniu Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego jako pierwszego etapu budowy Parku Naukowo-Przemysłowego w Gorzowie. Projekt modernizacji i wyposażenia pracowni w CKZ, złożony przez miasto, kosztował ponad 4,3 mln zł, dofinansowanie wyniosło prawie 3,5 mln zł. Realizowany był od sierpnia 2012 r. do października 2014 r. Maja Bukowska, Małgorzata Pruszkowska - Wydział Integracji Europejskiej więcej »
 
 

Praktykowali w Niemczech

Data dodania: 2014-10-22
Staże w niemieckich restauracjach, kawiarniach i hotelach to najważniejsza część dwóch projektów, które realizował Zespół Szkół Gastronomicznych w Gorzowie. Podsumowanie obu, tj. ,,Nowoczesne kształcenie zawodowe - szansą na europejskim rynku pracy” oraz ,,Europejskie staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół gastronomicznych w Gorzowie” odbyło się 22 października w siedzibie szkoły. W projektach wzięło udział 70 uczniów drugich i trzecich klas technikum. W ich ramach młodzież odbyła czterotygodniowe staże w kilkunastu niemieckich restauracjach, kawiarniach i hotelach oraz wzięła udział w warsztatach Zakładu Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina - Brandenburgii we Frankfurcie nad Odrą. Najważniejszym celem projektu było podwyższenie kompetencji przyszłych pracowników gastronomii i hotelarstwa, rozbudzenie w uczniach innowacyjności w sferze zawodowej, zwiększenie perspektywy na zatrudnienie, wyrównywanie szans edukacyjnych, uczestniczenie w europejskim rynku pracy oraz podwyższenie umiejętności językowych i interpersonalnych. - To, czego uczymy w szkole, to umiejętności. Dzięki tym projektom mogliśmy je kształtować i rozwijać - mówiła podczas konferencji podsumowującej Małgorzata Pawłowska, dyrektor ZSG. Na zakończenie stażów uczniowie otrzymali certyfikaty Europass Mobility, które są honorowane przez pracodawców w Unii Europejskiej, a także certyfikaty uczestnictwa w programie unijnym oraz certyfikaty z kursu doskonalącego język niemiecki. W konferencji podsumowującej projekty uczestniczyli, poza uczniami szkoły i kadrą nauczycielską, m.in. wiceprezydent Gorzowa Alina Nowak, sekretarz miasta Jacek Jeremicz, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta oraz Jan Świrepo, wicewojewoda lubuski. Maja Bukowska  więcej »
 
 

Policja apeluje o rozwagę

Data dodania: 2014-10-22
Gorzowianie rozpoczęli przygotowania do Dnia Wszystkich Świętych. Policja prosi o rozwagę i zwiększenie czujności, by uniknąć przykrych wydarzeń. Przede wszystkim nie należy zapominać o pozostawionych w pobliżu grobów rzeczach osobistych, tj. torebkach, kurtkach, saszetkach, w których znajdują się telefony komórkowe, portfele, dokumenty. Najlepiej mieć je cały czas przy sobie i nie zostawiać, idąc np. wyrzucić śmieci. Lepiej, aby nie znajdowały się w nich zbędne dokumenty czy większa gotówka. W przypadku zauważenia podejrzanie zachowujących się osób lub ujawnienia kradzieży, należy skontaktować się z policją pod nr 997 lub 112. Łupem złodziei padają także zaparkowane na parkingach samochody, które często z roztargnienia zostawione są z otwartymi drzwiami. Już dziś można zaobserwować wzmożony ruch pojazdów i pieszych w pobliżu cmentarzy, dlatego policjanci proszą o zachowanie ostrożności i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Piesi powinni pamiętać o przechodzeniu przez jezdnię wyłącznie w  miejscach do tego wyznaczonych oraz o poruszaniu się po chodnikach, natomiast kierowcy - o stosowaniu się do znaków pionowych i poziomych. Znowelizowane przepisy ruchu drogowego nakładają obecnie na pieszych, którzy poruszają się po zmroku w terenie niezabudowanym, obowiązek posiadania na odzieży elementu odblaskowego, jednak trzeba pamiętać, że noszenie odblasku w każdej innej sytuacji drogowej zwiększa bezpieczeństwo, szczególnie podczas wzmożonego ruchu. Aby nie stać się ofiarą kradzieży, należy: na cmentarz zabrać ze sobą niezbędną ilość pieniędzy, rzeczy wartościowe pozostawić w domu; w środkach komunikacji publicznej dokładnie zamykać torebki, plecaki, saszetki, a pieniądze czy dokumenty najlepiej schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania, torebki itp.; dokładnie zamknąć samochód i sprawdzić, czy w widocznym miejscu nie ma wartościowych rzeczy; torebkę należy trzymać zapięciem w stronę ciała; wartościowe rzeczy trzymać blisko siebie, nie zostawiać ich na ławkach, pomnikach czy innych miejscach; kluczy od mieszkania nie należy nosić razem z dokumentami. Maja Bukowska na podst. www.gorzow.lubuska.policja.gov.pl więcej »
 


Strona: 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 z 2862
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gorzowski – powiat w województwie lubuskim z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim, leżącym poza granicami powiatu. Do powiatu gorzowskiego zajmującego powierzchnię 1213,32 km² należą gminy: Kostrzyn nad Odrą, Witnica, Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn oraz Santok.

Powiat położony jest na terenie Kotliny Gorzowskiej i Kotliny Freienwaldzkiej. Atrakcje przyrodniczo - turystyczne stanowią: 6 rezerwatów przyrody, Park Krajobrazowy "Ujście Warty" (gmina Witnica), Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Jezioro Wielkie, Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazow, lasy wzgórz morenowych w okolicach Bogdańca czy ZOO Safari w Świerkocinie.

Głównym ośrodkiem przemysłu powiatu jest Kostrzyn nad Odrą, gdzie  w ramach Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działa kilkanaście przedsiębiorstw.


Powiat położony jest przy granicy z Niemcami, na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych; przez jego teren przebiegają drogi krajowe: DK 3, DK 22 i DK 31.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola