Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Wtorek, 22 Lipca 2025   imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 
Wiadomości
 
 

Wybory samorządowe 2014. 270. kandydatów na...

Data dodania: 2014-10-21
Wybory samorządowe 2014. Ponad 270 kandydatów będzie walczyło o stanowiska wójtów, burmistrzów i prezydentów lubuskich miast i wsi. Najwięcej – ośmioro kandydatów chce rządzić Żarami, natomiast w pięciu gminach zgłoszono po jednym kandydacie. więcej »
 
 

Światowy Dzień Osób Jąkających się

Data dodania: 2014-10-21
Jąkanie się można skutecznie leczyć, trzeba tylko zastosować odpowiednią terapię - przypominają specjaliści z okazji obchodzonego 22 października Światowego Dnia Osób Jąkających się. Symbolem tego dnia jest turkusowa wstążka. więcej »
 
 

Gorzów Wielkopolski: Jesienny Jarmark Produktów...

Data dodania: 2014-10-21
W sobotę, 25 października od godz. 10:00 Centrum Ogrodnicze Żelazny zaprasza na Jesienny Jarmark Produktów Regionalnych i Zdrowej Żywności. Atrakcje:- stoiska z miodami, wędlinami, prawdziwym chlebem na zakwasie czy wybornymi domowymi ciastami,- poczęstunek chlebem z domowym smalcem,-... więcej »
 
 
 
 

Głusi na wybory

Data dodania: 2014-10-21
Wydział spraw społecznych Urzędu Miasta zaprasza osoby głuche i słabosłyszące do zapoznania się z projektem „Głusi na wybory – pierwsze w Polsce studio wyborcze dla osób głuchych i słabosłyszących”, który jest współfinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014-2015. Głównym celem projektu jest prowadzenie pierwszego w Polsce studia wyborczego dla osób głuchych lub słabosłyszących. Na portalu www.glusitv.pl będą prezentowane najważniejsze informacje dotyczące kampanii samorządowej (ordynacja wyborcza), programu kandydatów oraz bieżących wydarzeń politycznych, mające pomóc osobom niesłyszącym w podjęciu decyzji o oddaniu głosu. Studio wyborcze, prowadzone przez Stowarzyszenie RES-GEST w Rzeszowie, ma zachęcić środowisko osób niepełnosprawnych do zaangażowania się w wybory oraz wpłynąć na zwiększenie frekwencji, pozostającej do tej pory na niewysokim poziomie. Do oglądania studia wyborczego wystarczy jedynie połączenie internetowe (nie są pobierane żadne opłaty ani nie jest wymagana rejestracja). Każdy z użytkowników może zostawić komentarz, zadać dowolne pytanie czy zgłosić, czego dokładnie chciałby dowiedzieć się o wyborach. Katarzyna Łuczak - Wydział Spraw Społecznych, Maja Bukowska więcej »
 
 

Więcej autobusów

Data dodania: 2014-10-21
Sześć autobusów MAN Lion’s City klasy MEGA o długości 15 metrów wyjedzie wkrótce na gorzowskie ulice. Pojazdy będą obsługiwały najbardziej obciążone linie, tj. 101, 104, 124, 125 i 126. Przekazanie niskopodłogowych autobusów odbyło się we wtorek, 21 października, w siedzibie MZK. - Miejski Zakład Komunikacji jest jedną z niewielu firm w Polsce, która ma w taborze wyłącznie autobusy niskopodłogowe - mówił prezydent Tadeusz Jędrzejczak podczas oficjalnego przekazania pojazdów. Prezydent zapewnił, że autobusy wyjadą na gorzowskie ulice jeszcze w październiku. Piotr Stański, dyrektor generalny MAN Truck& Bus Polska zapewnił, że przekazywane autobusy są ekologiczne i dostosowane do potrzeb pasażerów. Każdy pojazd pomieści 145 osób (miejsca siedzące i stojące) i będzie wyposażony m.in. w automaty do sprzedaży biletów. Pięć autobusów będzie miało barwy marki Gorzów Przystań, jeden zaś został oklejony zdjęciami zawodników Złotej Drużyny Stali Gorzów. MZK na zakup autobusów MAN Lion’s City LL przeznaczył w ramach leasingu finansowego ponad 3,2 mln zł. Wyprodukowane w 2009 roku autobusy jeździły wcześniej w Austrii. W ostatnich latach gorzowski MZK zakupił m.in. 11 autobusów niskopodłogowych MAN Lion’s City (12-metrowe, 2011 r.) oraz osiem używanych autobusów MAN (12-metrowe, 2013 r.).  Aktualnie po Gorzowie jeżdżą 63 autobusy, w tym 27 pojazdów marki Solaris i 36 marki MAN. Maja Bukowska             więcej »
 
 

W Berlinie o Papuszy

Data dodania: 2014-10-21
Zespół Phenjoripe Trio - Katjusha Kozubek, Anna Dębicka i Natalia Dębicka rozpoczną Wieczór Polskiej Kultury Cygańskiej, który odbędzie się w czwartek, 23 października w Berlinie. Trio przypomni utwory z przedstawień teatru legendarnej rosyjskiej Romy, których urok, a także sztuka estradowa wpłynęła na polską Romę. Do dzisiaj przedstawienia teatru tańca, pieśni i muzyki instrumentalnej rozgrzewają publiczność i są bardziej stałym składnikiem polskiego krajobrazu kulturowego. W trakcie wieczoru będzie można usłyszeć wiersze sławnej cygańskiej poetki Bronisławy Wajs Papuszy, jak również pieśni Polskiej i Ruskiej Romy w wykonaniu polskiej śpiewaczki Doroty Szewczyk. Wieczór zakończy się prezentacją nagrodzonego polskiego filmu fabularnego ,,Papusza” w reżyserii Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze. Ten obraz życia Papuszy, w czarno-białym kolorze, pokazuje nie tylko jej życie, lecz również rysuje w estetycznych i  pięknych obrazach wymowne świadectwo wędrówek Romów do czasu "wielkiego zatrzymania". Impreza zorganizowana jest w ramach współpracy niemiecko-polskiej inicjatywy kulturowej Deutsch-Polnische Gesellschaft Berlin e.V. oraz Romany Dance School Berlin. Anna Dębicka, Maja Bukowska więcej »
 
 

Filmy nagrodzone

Data dodania: 2014-10-21
Zakończył się 3. Ogólnopolski Festiwal Filmów Frapujących. Przez trzy dni, od 17 do 19 października, w Miejskim Ośrodku Sztuki odbywały się projekcje, spotkania z gośćmi specjalnymi, seans z muzyką i dubbingiem na żywo.Na festiwal nadesłano 140 filmów, tj. ponad 28 godzin projekcji. W konkursie wzięły udział 23 tytuły, które oceniała Rada Festiwalu oraz widzowie. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe, w niektórych kategoriach wyróżniono więcej niż jeden film. Tegoroczna edycja pokazała, że twórcy coraz chętniej i z większą odwagą podejmują problemy, które w polskim kinie głównego nurtu bywają pomijane.Rada Festiwalu w składzie: Jacek „Katos” Katarzyński – przewodniczący oraz Iwona Bartnicka i Marcin Kluczykowski postanowiła przyznać:Frapę Specjalną filmowi „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego za to, że wniósł nową wartość i nowe znaczenie słowa „widzieć”;Frapę Wartą Zachodu i nagrody finansowe filmom: „Cisza” Matijosa Gebreselassie oraz „Zniknięcie” Bartosza Kruhlika - jako frapujących reprezentantów województwa lubuskiego;Frapę w kategorii Forma i nagrody finansowe filmom: „Paranoia” Błażeja Kujawy – za doskonałą reżyserię zdjęć, stylizację formalną oraz umiejętne czerpanie inspiracji z konwencji filmowych oraz „Bajka o Jasiu i Małgosi” Daniela Zagórskiego – za niestandardowe formalnie potraktowanie trudnego tematu i wnikliwość historyczną;Frapę w kategorii Bohater i nagrody finansowe filmom: „Kulawi” w reżyserii Michała Turlewicza – za nowatorską i świeżą psychologiczną konstrukcję bohaterów i ich relacji oraz „Anatomia dźwięku” Anastazji Dąbrowskiej - za umiejętne wykorzystanie środków filmowych do przedstawienia bohatera, który w swojej słabości odnajduje siłę i kreatywność;Frapę w kategorii Fabuła (historia) i nagrodę finansową dla Bartosza Staszewskiego za film „Święto” – za zgrabną konstrukcję filmową oraz spójne połączenie trzech różnych perspektyw i historii rozgrywających się na tle jednego ważnego wydarzenia.Rada Festiwalu, biorąc pod uwagę wyróżniający się na tle pozostałych tytułów film ,,Święto”, zasygnalizowała jednocześnie rozważenie powołania nadrzędnej kategorii Grand Prix w przyszłych edycjach festiwalu.W kategorii Fabuła (historia) Rada Festiwalu postanowiła także przyznać wyróżnienie Małgorzacie Goliszewskiej za film „I'll call you when I get there” za zaprezentowanie problemu różnicy pokoleń z umiejętnym wykorzystaniem prostych środków filmowych. Frapa Publiczności i nagroda finansowa przypadła filmowi "Wydech" w reżyserii Macieja Wiktora. Maja Bukowska na podst. www.mosart.pl więcej »
 


Strona: 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 z 2862
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat gorzowski – powiat w województwie lubuskim z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim, leżącym poza granicami powiatu. Do powiatu gorzowskiego zajmującego powierzchnię 1213,32 km² należą gminy: Kostrzyn nad Odrą, Witnica, Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn oraz Santok.

Powiat położony jest na terenie Kotliny Gorzowskiej i Kotliny Freienwaldzkiej. Atrakcje przyrodniczo - turystyczne stanowią: 6 rezerwatów przyrody, Park Krajobrazowy "Ujście Warty" (gmina Witnica), Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Jezioro Wielkie, Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazow, lasy wzgórz morenowych w okolicach Bogdańca czy ZOO Safari w Świerkocinie.

Głównym ośrodkiem przemysłu powiatu jest Kostrzyn nad Odrą, gdzie  w ramach Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działa kilkanaście przedsiębiorstw.


Powiat położony jest przy granicy z Niemcami, na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych; przez jego teren przebiegają drogi krajowe: DK 3, DK 22 i DK 31.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola